Yaz Okulu

Türk-Alman Üniversitesi Uluslararası Finans Yüksek Lisans Programı 2018-2019 Yaz Okulu:

08.07.2019

  • Frankfurt’ta öğleden önce gerçekleşen Avrupa Merkez Bankası (AMB) ziyaretinde ilk önce AMB’nin binasındaki ziyaretçiler için yapılan tanıtım ile ilgili bölüm ziyaret edilmiş ve Avrupa Merkez Bankasındaki yetkililerin yaptığı Bankacılık Denetimi ile ilgili kapsamlı sunum dinlenmiştir.  Bu sunumda, AMB’nin Euro Bölgesi bankacılık sistemindeki denetleme yetkileri, görevleri ve bu görevlerin kapsamı detaylı bir şekilde anlatılmıştır.
  • Öğleden sonra da Frankfurt’taki Alman Borsası (Deutsche Börse) ziyaret edilmiştir. İlk önce Piyasa Denetim biriminde ticari işlemlerle ilgili kısa bir bilgilendirme sunumu Erkan Sas tarafından yapılmıştır. Daha sonra Alman Borsası çalışanları tarafından birçok konuda sunumlar yapılmıştır. İlk önce Max Ebner tarafından “Introduction into the Frankfurt Stock Exchange and Deutsche Börse Group” konulu bir sunum yapılmıştır. Daha sonra Peter Fricke tarafından Alman Borsası’nın Girişim Ekosistemi ziyaretçilere anlatılmıştır. Marco Popp tarafından yapılan bir sonraki sunumda da Avrupadaki yönetmeliklerin düzenlenmiş borsaların değişim sürecindeki etkisi anlatılmıştır. Sonraki sunumda finansal piyasaların yapısının finansal piyasalar için rolü ve BREXIT’in finansal piyasalara olası etkileri detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Son sunumda ise Gert Hartung; Blockchain, Dağıtılmış Defter Teknolojileri ve Kripto Para konularını piyasa altyapısı perspektifinden ele alarak anlatılmıştır. Bu teknolojilerin muhtemel uygulama alanları ve finans piyasaları açısından önemi anlatılmıştır.  

09.07.2019

10.07.2019

11.07.2019

  • Öğleden önce Leipzig şehrine geçilmiş ve burada Berlin Duvarı’nın yıkılmasına neden olan Barış Devriminin ilk başladığı tarihi öneme sahip yerler ziyaret edilmiştir.
  • Leipzig’de yer alan BMW fabrikası ziyareti öğleden sonra yapılmıştır. Fabrikada çeşitli üretim tesisleri gezilmiş ve özellikle, elektronik araçlarda kullanılan karbon fiber parçaların üretimi ve i3 arabalarının üretim tesisleri ve üretim bandı gezilmiştir.

12.07.2019