Kültürlerarası Yönetim

Kültürlerarası bilgi ve beceriye sahip olmak, günümüz dünyasının ekonomi, siyaset, medya gibi birçok alanında uluslararası çapta başarılı olabilmenin vazgeçilmez bir şartı haline gelmiştir. Birçok disiplini içinde bulunduran "Kültürlerarası Yönetim" isimli disiplinlerarası yüksek lisans programımız, kültürlerarası iletişim, kültür, dil ve edebiyat, mekan ilişkili kültür araştırmaları ve tarih bölümlerini iktisadi bilimler ile birleştirmektedir. İçerik açısından uluslararası alana dair temel bilgilerden öte Türk ve Alman perspektiflerine değinilecektir. Bütün Yüksek Lisans tezleri, sözü geçen bölümler çerçevesinde araştırmaya ya da uygulamaya yönelik olarak yapılacaktır. Almanya´da öngörülen dört haftalık tez hazırlık semineri, öğrencilerin kültürlerarası bilgi ve beceri kazanmasını sağlayacaktır.

Türk-Alman Üniversitesi nezdinde sunulacak olan "Kültürlerarası Yönetim" programı, amaç ve temel hatları açısından Passau Üniversitesi'nin "Kulturwirtschaft/International Cultural and Business Studies“ programına tekabül etmektedir. 1989 senesinde lisans programı olarak sunulan bu program, özellikle uluslararası alanda beceri ve bilgi sahibi çalışan arayan Alman şirketlerinin teşviki sayesinde açılmıştır. Bu suretle TAÜ mezunlarına da birçok Türk ve Alman şirket ve kurumlarında, ticaret sektörü, bankalar ve sigorta şirketlerinde, akademik hayatta, turizm sektörü, siyaset ve medya alanlarında, kültürel kurumlar, ulusal ve uluslararası organizasyonlarda iş imkanları doğacaktır. Bunların dışında kendilerini bekleyen görevler olarak, pazarlama, müşteri ilişkileri, insan kaynakları, organizasyon, eğitim, araştırma, basın, halkla ilişkiler alanları sayılabilir.

Gerek öğrenciler, gerek mezunların geleceği açısından uluslararası bağlantı ve iletişimin büyük bir önem taşımasından dolayı bu programın öğrencilerine, Passau Üniversitesi bünyesinde bulunan kuwi netzwerk international e.V. ' ya üyelik imkanı tanınmaktadır. Söz konusu dernek, 3500 üyesi ile uluslararası üniversite eğitimi alanında en büyük kariyer ağını teşkil etmektedir. (www.kuwi.de).

Çift diploma için Türk-Alman Üniversitesi’nde tamamlanan ilk öğrenim yılından sonra iki dönem Passau Üniversitesi’ne devam edilmesi gerekmektedir.

Partner üniversite üzerinden yüksek lisans ile alakalı bilgi edinmek için Passau Üniversitesi Koordinasyon Merkezi (ikm@uni-passau.de) veya proje yöneticisi Prof. Dr. E. Struck (ernst.struck@uni-passau.de) ile  irtibata geçebilirsiniz.

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Kültürlerarası Yönetim Yüksek Lisans Programına ilişkin başvuru koşulları ve kontenjan bilgileri için tıklayınız.